Calshot Winter Track League 6

Calshot Winter Track League 6

Calshot Winter Track League 6 2013/14

 

Susan Knight

 

Calshot Winter Track League 6

 

Round 6 of the Calshot Winter Track League organised by the Calshot Cycling Racing League held on December 15 at the Hampshire indoor velodrome.

 

BritishCycleSport Track Racing

 

SENIOR ‘A’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st: Joe TRUMAN i-team / KSL / In Tandem
2nd Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Thomas KEY Southampton University Road Club

 

SENIOR ‘A’ LEAGUE : POINTS RACE
1st: Joe TRUMAN i-team / KSL / In Tandem 22 pts
2nd Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club 21 pts
3rd Thomas KEY Southampton University Road Club 17 pts

 

SENIOR ‘A’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st: Joe TRUMAN i-team / KSL / In Tandem
2nd Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Thomas KEY Southampton University Road Club

 

SENIOR ‘A’ LEAGUE: SPRINT
1st: Thomas KEY Southampton University Road Club
2nd Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Joe TRUMAN i-team / KSL / In Tandem

 

SENIOR ‘A’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st: Joe TRUMAN i-team / KSL / In Tandem
2nd Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Thomas KEY Southampton University Road Club
4th Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles

 

SENIOR ‘B’ LEAGUE: 28 LAP SCR
1st: Charlie LEACH Southampton University Road Club
2nd Alex CLAYTON Southampton University Road Club
3rd Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelrs CC
5th Matthew POSNER Southampton University Road Club
6th Aiden HINDLE Southampton University Road Club
7th Florence COLLYER-POWELL Southampton University Road Club
8th Harvey MORCOMBE Fareham Wheelers Cycling Club
9th Glen REDMAN CC Basingstoke
10th John CLARK i-team / KSL / In Tandem
11th Doug CONROY Redmon CC
12th Jim ROBERTSON BC PM – South East

 

SENIOR ‘B’ LEAGUE : POINTS RACE
1st: Charlie LEACH Southampton University Road Club 18 pts
2nd Alex CLAYTON Southampton University Road Club 13 pts
3rd Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 12 pts
4th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelrs CC 12 pts
5th Matthew POSNER Southampton University Road Club 5 pts
6th Aiden HINDLE Southampton University Road Club
7th Florence COLLYER-POWELL Southampton University Road Club
8th Harvey MORCOMBE Fareham Wheelers Cycling Club
9th Raymond REDMOND British Cycling Private Member – South
10th Glen REDMAN CC Basingstoke
11th Doug CONROY Redmon CC
12th Jim ROBERTSON BC PM – South East

 

SENIOR ‘B’ LEAGUE: UNKNOWN DISTANCE
1st: Harvey MORCOMBE Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Alex CLAYTON Southampton University Road Club
3rd Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
4th Charlie LEACH Southampton University Road Club
5th Aiden HINDLE Southampton University Road Club
6th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelrs CC
7th John CLARK i-team / KSL / In Tandem
8th Florence COLLYER-POWELL Southampton University Road Club
9th Glen REDMAN CC Basingstoke
10th Raymond REDMOND British Cycling Private Member – South
11th Doug CONROY Redmon CC
12th Jim ROBERTSON BC PM – South East

 

SENIOR ‘B’ LEAGUE: SPRINT
1st: Aiden HINDLE Southampton University Road Club
2nd Charlie LEACH Southampton University Road Club
3rd Harvey MORCOMBE Fareham Wheelers Cycling Club
4th Alex CLAYTON Southampton University Road Club

 

SENIOR ‘B’ LEAGUE: SCRATCH RACE
1st: Charlie LEACH Southampton University Road Club
2nd Alex CLAYTON Southampton University Road Club
3rd Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles
4th Aiden HINDLE Southampton University Road Club
5th Harvey MORCOMBE Fareham Wheelers Cycling Club
6th Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Wheelrs CC
7th John CLARK i-team / KSL / In Tandem
8th Florence COLLYER-POWELL Southampton University Road Club
9th Raymond REDMOND British Cycling Private Member – South
10th Glen REDMAN CC Basingstoke
11th Doug CONROY Redmon CC
12th Jim ROBERTSON BC PM – South East

 

VETERANS , JUNIORS & LADIES: 2 KM SCRATCH
1st: Joe TRUMAN i-team / KSL / In Tandem
2nd Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
3rd Harvey MORCOMBE Fareham Wheelers Cycling Club
1st: Florence COLLYER-POWELL Southampton University Road Club
4th John CLARK i-team / KSL / In Tandem
5th Glen REDMAN CC Basingstoke
6th Doug CONROY Redmon CC
7th Jim ROBERTSON BC PM – South East
VET: John CLARK i-team / KSL / In Tandem
JUN: Joe TRUMAN i-team / KSL / In Tandem
LADY: Florence COLLYER-POWELL Southampton University Road Club

 

VETERANS , JUNIORS & LADIES: UNKNOWN DISTANCE
1st: Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
2nd Joe TRUMAN i-team / KSL / In Tandem
3rd Glen REDMAN CC Basingstoke
1st: Florence COLLYER-POWELL Southampton University Road Club
4th John CLARK i-team / KSL / In Tandem
5th Harvey MORCOMBE Fareham Wheelers Cycling Club
6th Jim ROBERTSON BC PM – South East
7th Doug CONROY Redmon CC
VET: John CLARK i-team / KSL / In Tandem
JUN: Brendan DREWETT Fareham Wheelers Cycling Club
LADY: Florence COLLYER-POWELL Southampton University Road Club

 

YOUTH U12/U10/U8: WARM – UP
1st: Jamie PULLEN Palmer Park Velo / aw cycles
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Thomas CLARKE Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Ryan HODGKYNS Poole Wheelers Cycling Club
5th Harry CLARKE Palmer Park Velo RT / awcycles
6th Gregory EASTHAM

 

YOUTH U12/U10/U8: 1 KM SCRATCH
1st: Jamie PULLEN Palmer Park Velo / aw cycles
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Thomas CLARKE Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Ryan HODGKYNS Poole Wheelers Cycling Club
5th Harry CLARKE Palmer Park Velo RT / awcycles
6th Gregory EASTHAM

 

YOUTH U12/U10/U8: POINTS
1st: Jamie PULLEN Palmer Park Velo / aw cycles 21 pts
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC 19 pts
3rd Thomas CLARKE Palmer Park Velo RT / awcycles 8 pts
4th Ryan HODGKYNS Poole Wheelers Cycling Club 2 pts
5th Harry CLARKE Palmer Park Velo RT / awcycles
6th Gregory EASTHAM

 

YOUTH U12/U10/U8: HANDICAP
1st: Emily KNIGHT Lee Valley Youth Cycling Club
2nd Jamie PULLEN Palmer Park Velo / aw cycles
3rd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
4th Isabella ESCALERA Hillingdon Slipstreamers
5th Ryan HODGKYNS Poole Wheelers Cycling Club
6th Aiden DEWHURST Performance Cycle Coaching
7th Rose- Marie MONCRIEFFE Performance Cycle Coaching

 

YOUTH U12/U10/U8: SPRINT
1st: Jamie PULLEN Palmer Park Velo / aw cycles
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Ryan HODGKYNS Poole Wheelers Cycling Club

 

YOUTH U12/U10/U8: SCRATCH
1st: Jamie PULLEN Palmer Park Velo / aw cycles
2nd Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
3rd Thomas CLARKE Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Ryan HODGKYNS Poole Wheelers Cycling Club
5th Harry CLARKE Palmer Park Velo RT / awcycles
6th Gregory EASTHAM

 

YOUTH U16/U14: WARM – UP
1st: Lewis MARTIN Fareham Wheelers CC
2nd Alex COLLINS Fareham Wheelers CC
3rd Alex JONES Twickenham Wheelers CC
4th Joe CLARK i-team / KSL/ In Tandem
5th Sam CLARK i-team / KSL/ In Tandem
6th Anna CARTER Lee Valley Youth Cycling Club
7th Emma CLARKE Palmer Park Velo RT / awcycles

 

YOUTH U16/U14: 1 KM SCRATCH
1st: Alex JONES Twickenham Wheelers CC
2nd Lewis MARTIN Fareham Wheelers CC
3rd Alex COLLINS Fareham Wheelers CC
4th Joe CLARK i-team / KSL/ In Tandem
5th Anna CARTER Lee Valley Youth Cycling Club
6th Sam CLARK i-team / KSL/ In Tandem
7th Emma CLARKE Palmer Park Velo RT / awcycles

 

YOUTH U16/U14: POINTS
1st: Lewis MARTIN Fareham Wheelers CC 19 pts
2nd Alex JONES Twickenham Wheelers CC 18 pts
3rd Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 6 pts
4th Joe CLARK i-team / KSL/ In Tandem 4 pts
5th Sam CLARK i-team / KSL/ In Tandem 3 pts
6th Anna CARTER Lee Valley Youth Cycling Club
7th Emma CLARKE Palmer Park Velo RT / awcycles

 

YOUTH U16/U14: HANDICAP
1st: Anna CARTER Lee Valley Youth Cycling Club
2nd Sam CLARK i-team / KSL/ In Tandem
3rd Emma CLARKE Palmer Park Velo RT / awcycles
4th Joe CLARK i-team / KSL/ In Tandem
5th Lewis MARTIN Fareham Wheelers CC
6th Alex JONES Twickenham Wheelers CC
7th Alex COLLINS Fareham Wheelers CC

 

YOUTH U16/U14: SPRINT
1st: Alex JONES Twickenham Wheelers CC
2nd Lewis MARTIN Fareham Wheelers CC
3rd Joe CLARK i-team / KSL/ In Tandem
4th Anna CARTER Lee Valley Youth Cycling Club

 

YOUTH U16/U14: SCRATCH
1st: Lewis MARTIN Fareham Wheelers CC
2nd Alex JONES Twickenham Wheelers CC
3rd Alex COLLINS Fareham Wheelers CC
4th Joe CLARK i-team / KSL/ In Tandem
5th Sam CLARK i-team / KSL/ In Tandem
6th Anna CARTER Lee Valley Youth Cycling Club
7th Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC
8th Emma CLARKE Palmer Park Velo RT / awcycles

 

Rankings after six events

 

A LEAGUE TOT
1 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 65
2 Joe TRUMAN i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 23
3 Matt MILDON Mud Sweat ‘n’ Gears 17
4 Tom KEY Southampton University Road Club 16
5 Jamie HUTCHINSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 16
6 Alex PATON Team GWB-Activ 14
7 Nile JONES Preston Park Youth CC 9
8 Oli HITCHINGS Peter Hansford Racing 7
9 Harrison FIELDING Peter Hansford Racing 7
10 Alex JOLLIFFE Poole Wheelers Cycling Club 3
11 Alistair FIELDING Peter Hansford Racing 2

 

B LEAGUE TOT
1 Frank KILSBY VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 54
2 Alex CLAYTON Southampton University Road Club 31
3 Richard EASTHAM Bournemouth Jubilee Whlrs 26
4 Tom KEY Southampton University Road Club 25
5 Charlie LEACH Southampton University Road Club 11
6 Marlon MONCRIEFFE Performance Cycle Coaching 9
7 Sam HARDING Palmer Park Velo RT 7
8 Harvey MORCOMBE Fareham Wheelers CC 5
9 Aiden HINDLE Southampton University Road Club 3
10 John CLARK i-team Cyclist’s Club 2
11 Ray REDMAN North Hampshire Road Club 1
12 Rob ELLIS VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 1
11 Ashia FENWICK Poole Wheelers CC 1

 

YOUTH C/D/E TOT
1 Caitlin PETERS Fareham Wheelers CC 70
2 Jamie PULLEN Palmer Park Velo RT 50
3 Isabella ESCALERA Hillingdon Slipstreamers 42
4 Ryan HODGKYNS Poole Wheelers Cycling Club 18
5 Jamie GOSTICK Palmer Park Velo RT 12
6 Aiden DEWHURST Poole Wheelers Cycling Club 7
7 Tom CLARKE Palmer Park Velo RT 6
8 Emily KNIGHT Lee Valley Youth Cycling Club 3
9 Jude BEATON Charlotteville Cycling Club 2

 

YOUTH A / B TOT
1 Lewis MARTIN Fareham Wheelers CC 38
2 Charlie COOPER i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 34
3 Alex JONES Twickenham CC 27
4 Dylan THOMAS Palmer Park Velo RT 20
5 Joe CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 11
6 Eve JEFFERIES Poole Wheelers Cycling Club 11
7 Sam CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 10
8 Louis ROSE-DAVIES Hillingdon Slipstreamers 10
8 Lewis BULLEY Lee Valley Youth Cycling Club 8
9 Thamana NEL i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 7
10 Alex JOLLIFFE Poole Wheelers Cycling Club 7
11 Alistair FIELDING Peter Hansford Racing 7
12 Will COOPER i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 6
13 Alex COLLINS Fareham Wheelers CC 5
14 Nick GILL Sutton CC / De Ver Cycles 5
15 Harriet MELLOR Hillingdon Slipstreamers 5
15 Georg MEW JENSEN Lee Valley Youth Cycling Club 4
16 Anna CARTER Lee Valley Youth Cycling Club 3
17 Rebecca RAYBOULD Poole Wheelers Cycling Club 3
18 Emma CLARKE Palmer Park Velo RT 1
19 Harvey McNAUGHTON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 1

 

VETERANS TOT
1 John CLARK i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 20
2 Glen REDMAN North Hampshire Road Club 15
3 Rob ELLIS VC St Raphaël / Waite Contracts / Hewitt Cycles 9
4 Doug CONROY Redmon CC 6
5 Richard GOSTICK Reading CC 5
6 Les PICK Poole Wheelers CC 3
7 Jim ROBERTSON BC PM – South East 1

 

JUNIORS TOT
1 Brendan DREWETT Fareham Wheelers CC 27
2 Harvey MORCOMBE Fareham Wheelers CC 7
3 Joe TRUMAN i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 6
4 Jamie HUTCHINSON i-team Cyclist’s Club / KSL / In-Tandem 6
5 Nile JONES Preston Park Youth CC 6
6 Matthew MILDON Mud Sweat ‘n’ Gears 5
7 Harrison FIELDING Peter Hansford Racing 2
8 Alistair FIELDING Peter Hansford Racing 1

 

WOMEN TOT
1 Florence COLLYER-POWELL Southampton University Road Club 6
2 Harriet MELLOR Hillingdon Slipstreamers 3
3 Ashia FENWICK Poole Wheelers CC 2
4 Rebecca RAYBOULD Poole Wheelers Cycling Club 1

 

John

Leave a Reply

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien